czwartek, 19 stycznia 2023

STOPY

 


Stopy to 26 kości i ponad setka mięśni, ścięgien i więzadeł, które z każdym krokiem współpracują, aby udźwignąć niemal trzykrotność ciężaru Twojego ciała. Czas by poświęcić im więcej uwagi, a nie wiele potrzeba aby fundament naszego ciała działał naprawdę dobrze.

W bieganiu jak i w treningu oporowym czy playomtrycznym, na równi ze stopą, ważna jest siła korpusu.Wzmacnianie brzucha i pleców wpływa na stabilizację i efektywność ćwiczeń. 

Czy wiedzieliście, że stopa też ma swój "core" i badania udowadniają, że praca nad nim przynosi ogromne korzyści.


Mięśnie działające na stopę dzielą się na dwie grupy:

- Mięśnie krótkie, wewnętrzne, utrzymujące kształt łuku stopy i absorbujące obciążenia podczas biegu czy dynamicznego treningu.

- Mięśnie długie, napędzają większe ruchy stopy. Biegną od łydki przez staw skokowy, do stopy, generując ruch nawracania i odwracani, unoszenia palców i zgięcia grzbietowego stopy.

Pracę nad tymi mięśniami sprawią , że będziesz lepiej wytrenowaną osobą ale i zmniejszą szansę na złapanie kontuzji.

Badania wykazały, że 4 tygodnie ćwiczeń mięśni krótkich stopy, przynoszą znaczącą poprawę nie tylko siły łuku stopy, ale tez równowagi.


Ćwiczenia na mięśnie krótkie stopy:


1. Zwijanie ręcznika, używając palców u stóp.

2. podnoszenie szklanych kuleczek.


3. Otwieranie przestrzeni między palcami stóp.

Jak jeszcze możesz pomóc swoim stopą ? 

Unikaj przeciążeń !

Co to oznacza w praktyce?

- Staraj się nie mieć przerwy regeneracyjne od jednostek treningowych.

-Nie zwiększaj za szybko objętości treningowych, np. robienie jedna za drugą sesji szybkościowych.

-Zapewnij stopą wsparcie w postaci silnych mięśni łydki.Dodaj do treningów poniższe ćwiczenia wzmacniające cały kompleks mięśni łydki.

1.Przysiad Bułgarski 


2. Martwy ciąg na jednej nodze 




PAMIĘTAJ!

 

Dobieraj buty odpowiednio do rodzaju stopy. 
Niektóre mocno zabudowane buty mogą zmieniać sposób w jaki się poruszamy. Wciskanie palców w zacisnę noski buta, lekceważą funkcję palucha, jednego z najważniejszych mechanizmów utrzymania równowagi. Przed wynalezieniem mocno amortyzujących butów, naturalnie biegaliśmy lądując na przodu lub śródstopiu, dziś większość biegaczy ląduje na pięcie, co zwiększa ryzyko kontuzji takich jak zapalenie rozcięgna podeszwowego czy powodować ból piszczeli.

 I Ruszaj się boso! 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz